Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar për festën e Kurban Bajramit duke uruar për një festë me shumë solidaritet, mirëkuptim e harmoni për njëri-tjetrin.

Kreu i shtetit tha se edhe pse gjithnjë këtë festë e kemi kaluar të bashkuar, kësaj radhe duhet të ruajmë distancën fizike e kështu edhe shëndetin e më të dashurve.

Në 24 orëshin e fundit janë konfirmuar 226 raste të reja me COVID 19, njoftojnë nga Instituti kombëtar i shëndetit publik.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 226 raste pozitive.

Policia në Gjakovë, sot në prezencë të dy dëshmitarëve filloi kontrollin e një shtëpie në Gjakovë, ku është njoftuar se kultivohen bimë kanabis sativa.

Siç njoftoi policia, gjatë kontrollit në pjesën e bodrumit të shtëpisë u gjet një lloj laboratori me ventilim, me drita të posaçme dhe pjesë tjera që shërbejnë për kultivimin e bimëve kanabis sativa.