SHBA-të nisën një sulm kibernetik ndaj sistemeve të armëve iraniane të enjten, pasi presidenti Trump u tërhoq nga sulmet ajrore në vend, thonë raportet e SHBA. Sistemet kompjuterike me aftësi të kufizuara kibernetike kontrollojnë raketat, informon dritare.net

Kjo ishte hakmarrje e SHBA-së, ndaj sulmeve të cisternave të naftës, për të cilat Amerika fajëson Iranin.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu kanë imponuar sanksione. Presidenti Donald Trump tha se sanksionet ishin të nevojshme për të parandaluar Iranin nga përdorimi i armëve bërthamore dhe presioni ekonomik do të hiqet, vetëm nëse Teherani ndryshon kursin.

Tensionet midis SHBA-së dhe Iranit janë rritur qëkur SHBA vitin e kaluar u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore e vitit 2015 mes Iranit dhe fuqive botërore dhe rivendosi sanksionet, duke shkaktuar sulme ekonomike në Iran./K.C/dritare.net

Flash Lajme

Më të lexuarat