Një person është arrestuar në qytetin lindor Halle në Gjermani i dyshuar për sulmin me armë zjarri që kanë lënë të vdekur dy persona.

Përmes një postimi në rrjetin social, Tëitter, policia u ka bërë thirrje banorëve të kësaj zone të “jenë të vëmendshëm”, pasi nuk është ende e qartë nëse ka pasur më shumë se një agresor.

Dëshmitarët pohojnë se sulmuesi që ka shtënë me armë zjarri ka qenë i veshur me rroba ushtarake dhe ka pasur një varg armësh.

Sipas mediave gjermane, agresori i paidentifikuar për opinionin publik ka nisur sulmin afër një sinagoge në zonën Paulus në qytetit Halle.

Gjithashtu raportohet se pasi pasi sulmuesi ose sulmuesit kanë ikur nga skena e krimit, janë dëgjuar të shtëna edhe në një zonë tjetër të afërt.

Policia ka rrethuar zonën Paulus.

e.ll./dita

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All