(AP Photo/Carolyn Kaster)

Demokratët kanë vendosur që të shtyjnë dërgimin në senat, të gjyqit ndaj Presidentit Donald Trump i cili tanimë është shpallur fajtor në Dhomën e Përfaqësuesve që kontrollohet nga republikanët.

Presidenti Trump, ka reaguar ashpër ndaj këtij hapi.

“Kjo nuk është e drejtë”, tha Trump, duke e cilësuar edhe një herë veprimin si një blof për mungesë provash ndaj tij.

Me këtë gjest, thotë Presidenti, ata po dhunojnë Kushtetutën e SHBA-be dhe fajin kryesor e ka e çmendura Nancy, e quan ai.

Trum shkon më tej duke e çuajtur të çmendur, Nacky Pelosin, kryetaren demokrate  të Dhomës së Përfaqësuesve.

“E çmendura Pelosi nuk ka prova”-tha Trump.

Senati kontrollohet nga republikanët e Trumpit, ndërsa duhen 2/3 e votave që ai të shkarkohet përfundimisht nga posti, që do të thotë, duhen 20 vota nga republikanët që të arrihen 2/3 për demokratët./ dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

Flash Lajme

Më të lexuarat