Australia është shndërruar në një ferr të vërtetë.

Që nga fillimi i sezonit të zjarreve gjatë shtatorit, 14.6 milion hektarë janë djegur dhe të paktën 18 njerëz kanë vdekur.

Gjysmë miliardë kafshë janë gllabëruar nga flakët.

Shtetet lindore dhe qytetet më të mëdha janë bllokuar nga tymi dhe muret e flakëve.

Rreth 1,400 shtëpi janë shkatërruar në Uellsin e Ri Jugor, me qindra mijëra njerëz të detyruar të evakuohen.

Për ta krahasuar, zjarret në Australi dogjën mbi dyfishin e zonës së prekur nga zjarret rekord në Amazonë, ku u dogjën 6.2 milion hektare pyje.

j.l./ dita

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All