Aksionet e Sh.B.A-së njohën ditën e tyre më të keqe në mbi tre muaj të hënën ndërsa Kina zgjati festën e Vitit të Ri Lunar për shkak të një shpërthimi të virusit, duke nxitur shqetësime për ndikimin ekonomik të përpjekjeve të kontrollit në ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Pika standarde S&P 500 pësoi performancën e saj më të keq javore që nga shtatori pasi Kina mbylli disa qytete dhe frenoi udhëtimet, duke kujtuar investitorët për virusin vdekjeprurës SARS që vrau afro 800 njerëz në 2002-03 dhe kushtoi miliardat e ekonomisë globale.

Sidoqoftë, disa investitorë e konsiderojnë si të pamundur çdo ndikim ekonomik afatgjatë, duke pasur parasysh përvojat e kaluara me shpërthime virale.

Pas shpërthimit të SARS në 2003, S&P ta më shumë se 10% nga fillimi i shpërthimit deri në njoftimin e kontrollit të tij./ dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All