Ish-Presidenti Barack Obama është folur shumë gjatë kësaj fushate elektorale në SHBA, në rrethin e demokratëve

Obama mendohet se e mbështet ish-bashkëpunëtorin e tij, ish-nënpresidentin Joe Biden, por duket sikur diçka ka ndryshuar.

Ndërsa Biden dhe Obama flasin rregullisht së bashku, ish-Presidenti preferon që të mos dalë hapur në mbështetje të një kandidati nga demokratët.

Një person i afërt me Obamën i tha CNN se pikëpamja e ish-presidentit nuk ka ndryshuar: Ai nuk ka në plan të menjëhershëm të ofrojë një miratim të Biden – ose të kujtdo – ndërsa zgjedhjet e 3 marsit në shumë shtete janë një moment i rëndësishëm për demokratët.

“Ne jemi skeptik se një miratim i ardhur nga ne mund të ndryshojë vërtet erërat politike tani,” -i tha personi i afërt me Obamën CNN. Nëse Obama do të aprovonte Bidenin, tha personi, ekziston “një shans shumë i vërtetë që të rikthehet.”

Por më e rëndësishmja, Obama ende mendon se roli i tij më i vlefshëm është të provojë dhe unifikojë partinë.

“Ai mendon se ai është i pozicionuar në mënyrë të veçantë për të ndihmuar në unifikimin e partisë në fund të fundit.”-tha ai.

“Pra, ai është i gatshëm të luajë një rol të fuqishëm në bashkimin e partisë rreth të nominuarit dhe të punojë për të mposhtur Trump”-tha më tej burimi./ dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

Flash Lajme

Më të lexuarat