Bashkimi Eropian u bën thirrje shteteve anëtare që të mos i mbyllin kufijtë pasi virusi tashmë është përhapur pothuajse në të gjithë shtetet e Evropës. Bashkimi Eurpian sqaron se mbyllja e kufijve mund të sjellë probleme për shpërndarjen e ilaçeve dhe ushqimeve në kontinentin e vjetër.

Kjo ishte deklarata e shpërndarë sot nga zëdhënësi i Bashkimit Evropian Erik Mamer. Ndërkohë që Europa ka marrë masa drastike për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, që tashmë shënon rreth 160 mijë të prekur dhe rreth 6 mijë të vdekur në të gjithë botën.

Gjermania ka vendosur kontrolle të rrepta në kufi me Austrinë, Danimarkën Francën, Luksenburgun dhe Zvicrën. Sipas autoriteteve gjermane mund të lëvizet vetëm për një motiv të rëndësishëm, kryesisht për arsye pune lejohet të kalohet kufiri.

Ndërkohë nga Spanja njoftohet se gjendja e alarmit do të vijojë edhe pas 15 ditëve. Lajmin e bëri të ditur ministri i transporteve të Spanjës Jose Luis Abalos. Ndërkohë që presidenti i Francës do të flasë sot në mbrëmje.

Pritet që Macron të publikojë masa të tjera shtrënguese. Ndërkohë që drejtori i institutit të shëndetësisë Jerome Salomon tha se gjendja është alarmante. Edhe Austria po merr masa drastike për të parandaluar përhapjen e koronavirusit duke ndjekur modelin italian.

Masat e marra nga Austria krijuan disa ditë më parë radhë të gjata rreth 20 km të gjatë. Kamionët vinin nga Italia dhe duhet të kalonin në Austri.

L.H/ DITA

Flash Lajme

Më të lexuarat