Telefonatat private të Presidentit, Donald Trump me Presidentin rus, Vladimir Putin ndonjëherë kanë tonin e “dy djemve në një banjë me avull’.

Kështu e ka portretizuar reporteri legjendar Carl Bernstein, i cili ka publikuar në CNN një shkrim tronditës mbi presidentin e SHBA Donald Trump.

Ai ka siguruar disa transkripte të bisedave të Donald Trump, me liderët kryesorë të botës.

Në këto biseda, raportohet se Trump ka veç lëvdata për Vladimir Putin dhe madje edhe i serviloset këtij të fundit, duke kërkuar me çdo kusht miratimin e këtij të fundit.

Dhe në momentin kur një prej këshilltareve i kujton se kush është Putin, një ish-spiun i regjur i KGB-së së famshme, Trump e injoron, duke dëgjuar më shumë këshillat e së bijës dhe dhëndrit të tij dhe kritikonte paraardhësit e tij.

Presidenti Donald Trump i karakterizoi paraardhësit e tij si ‘imbeciles’ dhe dobësues ‘gjatë thirrjeve private me presidentin rus Vladimir Putin, sipas një raporti të ri të gazetarit të Watergate Carl Bernstein.

Tronditëse ndërkohë, janë telefonatat e tij me Angela Merkel. Në një prej tyre, Trump e quan atë budallaqe, çka ka çuar në acarimin dhe praktikisht prishjen e marrëdhënieve të SHBA-së me Gjermaninë.

“Disa nga gjërat që ai i tha Angela Merkel janë thjesht të pabesueshme: ai e quajti atë” budallaçkë “dhe e akuzoi atë se ishte në xhepin e rusëve,” bën me dije një burim.

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbeti e qetë përballë agresionit të Trump, thanë burimet (ata janë fotografuar së bashku në një samit të G7 vitin e kaluar)

Ndërsa ish-kryeministren britanike Theresa May, Trump e ka cilësuar si një politikane shumë të dobët, gjatë një telefonate që ka pasur me të.

Donald Trump i tha ish-kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Theresa May (foto së bashku në një vizitë presidenciale në Londër në vitin 2019) se ajo ishte e dobët dhe i mungonte guximi, pohohet

Ai ndërkohë, iu është mburrur për pasurinë e tij, Kim Jong-ut të Koresë së Veriut dhe Mohamed bin Salman të Arabisë Saudite.

Trump ka pasur kontakte të shpeshta dhe të ngushta edhe me Erdogan, por punonjësit e Shtëpisë së Bardhe u alarmuan pasi agjentët turq të sigurisë në Uashington po ndiqnin lëvizjet e Trump në mënyrë që Erdogan të dinte se kur të telefononte.

Në bisedat e tyre, Erdogan shfrytëzoi mungesën e njohurive të Trumpit për Lindjen e Mesme dhe e përdori atë.

I vetmi moment kur Trump është acaruar me Erdogan është për arrestimin e një pastori amerikan në Turqi, që më pas u lirua.

Trump kishte thirrje të rregullta me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan (foto së bashku në Shtëpinë e Bardhë në nëntor të vitit të kaluar).

Ndërkohë, kryeministri Australian Scott Morrison ishte ‘ngacmuar’ rregullisht dhe përçmuar në mënyrë armiqësore dhe agresive gjatë thirrjeve me Trump, së bashku me Z. Macron dhe Z. Trudeau, sipas raportit.

Trump hodhi poshtë ‘goditjet’ verbale të Emmanuel Macron vitin e kaluar, pasi u acaruan në thirrjet e vazhdueshme të liderit francez, thuhet në raport.

Shënimet e hollësishme të bisedave eë Trumpit me presidentin e Ukrainës u bënë një tipar kryesor i fajësimit të tij.

Trump tha se biseda ishte ‘perfekte’, por demokratët e shpërthejnë atë për përpjekjen për të bërë presion ndaj një qeverie për të hetuar rivalin e tij politik.

Në shkrimin e Carl Bernstein thuhet se Trump dëgjon vetëm të bijën, Ivanka Trump dhe burrin e saj, këshillat e të cilëve janë të dobëta.

Ky raport tronditës është një goditje e fortë për Trump, në prag të zgjedhjeve për president, pas librit të ish-këshilltarit të tij të Sigurisë, John Bolton.

j.l./ dita

Flash Lajme

Më të lexuarat