Me 8 mars është shënuar dita ndërkombëtare e Grave, ndërsa në shumë shtete ka pasur protesta për barazi gjinore, mosdiskriminim, dhe kundër dhunës ndaj grave.

Në Britani të Madhe, kanë protestuar edhe prostitutat, duke kërkuar të drejtat e tyre.

Gratë të cilat punojnë si prostituta, kërkojnë kushte më të mira pune dhe zbutje të ligjeve, shkruan The Sun.

Protestueset thanë se ligjet aktuale nuk i mbrojnë ato,madje i vënë në rrezik apo i detyrojnë të punojnë në kushte të këqija dhe i bëjnë pjesë të situatave të pakëndshme;

Në Britani prostitucioni është i ligjshëm, por nuk lejohet menaxhimi i bordellove.

“Puna e seksit, është punë”-shkruhej në një pankartë./ dardania.com

Foto 1 nga 7

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All