Në 03.50 dy persona në një motoçikletë kanë hedhur një granatë në hyrje të Konsullatës së Rusisë në Athinë, në rrugën Xhavela 5 në Halandri. Granata është hedhur në postin e rojes, ku ka shpërthyer.

Banorët përreth kanë dëshmuar se dëgjuan një shpërthim të fortë. Policia e Antiterrorit dhe e Shpërthimeve Speciale ndodhet në zonë për investigime të mëtejshme.

Ky është sulmi i dytë me granatë kundër njësive diplomatike në Athinë. Në nëntor 2016 në ambasadën franceze mbeti i plagosur roja. Ndërsa në shkurt 2018 disa persona hodhën granatë në policinë e lagjes Kesariani.

dardania.com

Flash Lajme

Më të lexuarat