Partia Socialiste ka fituar zgjedhjet e treta të Spanjës në katër vjet, por mund të luftojë për të formuar një qeveri, thotë një sondazh. Partia qeverisëse është në avantazh duke fituar 28.1%, shumë më përpara rivalëve të saj, ndërsa Partia Popullore Konservatore me rezultatin më të keq të parë ndonjëherë, me 17.8%, informon dritare.net

Për herë të parë që kur sundimi ushtarak përfundoi në vitet 1970, një parti e ekstremit të djathtë do të fitojë vende në Parlament. Vox, e cila kundërshton multikulturalizmin, feminizmin dhe migrimin e pakufizuar, parashikohet të marrë 12.1% të votave. Kryeministri socialist, Pedro Sánchez, e ka paraqitur veten si një bastion kundër përparimit të së djathtës ekstreme./K.C/dritare.net

Flash Lajme

Më të lexuarat