Një sulm i ashpër në prag të zgjedhjeve në BE ka nisur nga televizioni shtetëror i Polonisë për ish-kryeministrin polak, njëherësh Presidentin e Këshillit Europian Donald Tusk.

Televizioni shtetëror e ka krahasuar Tuskun si një person i cili punon për interesat gjermane dhe jo polake, dhe krahas tij ka vendosur Hitlerin dhe Stalinin.

Me tone të ashpra ndaj Presidentit të KE ka shkruar edhe agjencia e lajmeve “Reuters” duke e etiketuar Tuskun si një arrogant.

“Tusk, një ish-kryeministër polak dhe një arrogant i partisë nacionaliste të Drejtësisë dhe Drejtësisë (PiS), tani që sundon në shtetin më të madh të BE-së lindore duke bërë kritika të ashpra ndaj qeverisë”-shkruan Reuters, duke iu referuar një fjalimi të Tusk në Varshavë javën e kaluar./ dardania.com

Flash Lajme

Më të lexuarat