Gjatë një pandemie, çfarë do të thotë të jesh vendi më i lumtur në botë?

Për Samuel Kopperoinen, të jetosh në vendin më të lumtur në botë gjatë pandemisë së koronavirusit nuk ka të bëjë me lumturinë afatshkurtër.

Bëhet fjalë për rrjetin e sigurimeve shoqërore dhe sistemeve të tjera mbështetëse që vendi i tij ka krijuar përpara se të goditen telashet, sipas NBC2.

Kopperoinen jeton në Finlandë, i cili u emërua vendi më i lumtur në botë për vitin e tretë me radhë të Premten sipas Raportit të fundit të Lumturisë Botërore të Kombeve të Bashkuara.

Finlanda pasohet nga Danimarka, Zvicra, Islanda dhe Norvegjia. Vendet renditen në gjashtë variabla kryesore që mbështesin mirëqenien: të ardhurat, lirinë, besimin, jetëgjatësinë e shëndetshme, mbështetjen sociale dhe bujarinë.

Dhe nuk janë vetëm kujdesi shëndetësor, kujdesi për fëmijët, sistemi arsimor dhe përfitimet e papunësisë që krijojnë një shoqëri të mirë, veçanërisht në një kohë jo shqetësuese ndërsa koronavirusi përhapet në të gjithë globin.

“Komunat dhe kishat lokale po organizojnë ndihmë dhe ndihmë për anëtarët e tyre”, tha Kopperoinen. Ekzistojnë gjithashtu shërbime të organizuara në internet, nga kolegët, si Nappi Naapuri, “ku njerëzit mund të japin dhe të kërkojnë ndihmë nga lagja juaj”.

“Në të kundërt, situata në Shtetet e Bashkuara, e cila renditet e 18-ta në Raportin e Lumturisë Botërore – “është kaotike”, tha ai.

“Në këtë rast ajo pasqyron besimin e ulët të qeverisë dhe performancën e ulët dhe pritjet e qeverisë nga publiku. Ne jemi plotësisht të papërgatitur. Njerëzit lulëzojnë në shoqëritë me besim të lartë”, tha ai.

Kur një pandemi si koronavirusi sulmon shëndetin dhe të ardhurat e banorëve të një vendi, banorët e “një shoqërie me besim të lartë krejt natyrshëm kërkojnë dhe gjejnë mënyra bashkëpunuese për të punuar së bashku për të riparuar dëmin dhe për të rindërtuar jetën më të mirë. Kjo ka çuar ndonjëherë në rritje befasuese të lumturisë në vazhdën e asaj që përndryshe mund të duket se janë katastrofa të paparashikuara.”

Njerëzit janë të befasuar nga gatishmëria e fqinjëve dhe institucioneve të tyre për të punuar në parzmore për të ndihmuar njëri-tjetrin. Kjo siguron një ndjenjë të ngritur të përkatësisë dhe krenari. Këto përfitime ndonjëherë janë mjaft të mëdha për të kompensuar humbjet materiale.

Superfuqitë nuk janë të lumtura

Edhe pa ndikimin e koronavirusit, asnjë nga ekonomitë më të mëdha në botë nuk u përfshi më 10 renditjet më të mira. Mbretëria e Bashkuar erdhi në vendin e 13-të, nga vendi i 15-të vitin e kaluar, ndërsa Gjermania qëndroi në vendin e 17-të për vitin e dytë me radhë. Japonia erdhi në vendin e 62-të (nga vendi i 58-të); Rusia erdhi në vendin e 73-të (nga vendi i 68-të); dhe Kina u rendit në vendin e 94-të (nga vendi i 93-të).

Dhe në anën tjetër të spektrit, njerëzit në Afganistan janë më të pakënaqurit me jetën e tyre, sipas anketës së 153 vendeve, e ndjekur nga Sudani i Jugut (vendi 152), Zimbabve (vendi i 151), Ruanda (vendi i 150) dhe Afrika Qendrore Republika (vendi 149).

Në vitin 2012, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shpalli 20 Marsin si Ditën Botërore të Lumturisë, duke njohur “rëndësinë e lumturisë dhe mirëqenies si qëllime universale dhe aspirata në jetën e qenieve njerëzore në të gjithë botën dhe rëndësinë e njohjes së tyre në objektivat e politikës publike . “

Ky raport është i teti që del nga viti 2012. Renditja e vendeve më të lumtura në botë erdhi nga një analizë e të dhënave nga sondazhet në 156 vende, duke përfshirë Sondazhin Botëror Gallup.

Vendet më të lumtura të botës: Finlanda, Danimarka, Zvicra, Islanda, Norvegjia, Hollandë, Suedia, Zelanda e Re, Austri, Luksemburgu.

Vendet më pak të lumtur në botë: Afganistan, Sudani i Jugut, Zimbabve, Ruanda, Republika Qendrore e Afrikës, Tanzania, Botsvana, Jemeni, Malavi, India.

Pandemia e koronavirusit ka marrë më shumë se 14 mijë jetë në të gjithë botën dhe ka infektuar 330 mijë të tjerë.

Pas Kinës, e cila çdo ditë numëron më pak raste, e “plagosur” nga koronavirusi është Italia me mijëra të vdekur. Pas Italisë, vdekshmëria e të infektuarve po rritet frikshëm edhe në Britaninë e Madhe dhe në Amerikë, ku janë shënuar qindra të vdekur.

j.l./ dita

Flash Lajme

Më të lexuarat