T7 siguron pamje të Lumezit teksa shkon në zyrën e Thaçit. Ndonëse shef i stafit të Presidentit, Bekim Çollaku është çuditur kur u pyet rreth kësaj vizite të kryeprokurorit te Thaçi.Një takim të tillë presidenti Hashim Thaçi e kryeprokurori Aleksandër Lumezi, kanë pasur edhe të martën që lamë pas.Por, arsyeja e këtij takimi ende nuk dihet.

Me rastin e 20-vjetorit të Forcës së Kosovës, një ceremoni e veçantë e ndriçimit të pemës u mbajt mbrëmë në selinë e Forcës së Kosovës.

Para se të ndizeshin dritat nga gjenerali Michele Risi, komandant i KFOR-it, kori i nxënësve të rinj nga Shkolla e Muzikës Prenk Jakova performuan këngët klasike të Krishtlindjes para shumë ushtarëve dhe të ftuarve, përfshirë dhjetëra fëmijë nga Prishtina të shoqëruar nga familjet e tyre.

Drejtor i Institutit Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit, Zijad Beqiroviq, ka folur për dialogun dhe për Gjykatën Speciale.Zijad Beqiroviq, drejtor i Institutit Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit, thekson se është krijuar një atmosferë që nuk mbështet vazhdimin e dialogut.Sapo të formohet qeveria e Kosovës, fushatat zgjedhore intensive informale do të zhvillohen tashmë në Serbi, kështu që të paktën në gjysmën e parë të vitit 2020, nuk është e mundur të pritet një vazhdim i dialogut”, ka thënë Beqiroviq për portalin serb “Kosovo Online.

Krimet Ekonomike kanë arrestuar ish-kryetarin e Kaçanikut Xhabir Zharkun, për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Departamenti i Krimeve Ekonomike në Ferizaj dje ka zhvilluar një operacion shumë të suksesshëm i cili ka rezultuar me arrestimin e ish kryetarit të Komunës së Kaçanikut, raporton Koha Ditore.

Deri në 7 mijë euro gjobë për keqpërdorim me mjetet piroteknike

Deri në 7 mijë euro gjobë për keqpërdorim me mjetet piroteknike

Jemi në prag të festave të fund të vitit dhe përveç zbukurimit të shesheve të qyteteve, këto festa karakterizohen edhe me përdorimin e mjeteve piroteknike.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës as pas 11 takimeve nuk kanë arritur marrëveshje për formimin e qeverisë së re të vendit.

Shkas për këtë është posti i presidentit, të cilin po e kërkojnë të dyja këto parti, duke kërcënuar madje edhe me shkuarje në zgjedhje të reja në rast se nuk gjendet gjuhë e përbashkët për arritjen e marrëveshjes.