Vranësirat të martën, gjatë natës dhe ditën e mërkurë do të krijojnë kushte që vende-vende të sjellin reshje lokale shiu.

Sa i përket temperaturave, ato mbesin pothuajse të ngjashme me javën që lamë, me rënie të lehta, minimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 4-9 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë celsius.

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Rexhep Selimi do të intervistohet gjatë javës së ardhshme nga Gjykata Speciale në Holandë.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Selimi përmes një statusi në llogarinë e tij në Instagram.

Ajri i ndotur në Prishtinë

Ajri i ndotur në Prishtinë

Ndotja e ajrit është problem me të cilin Prishtina po përballet tash e sa vite.

Kohë më parë si pjesë e projektit të bashkëpunimit teknik të JICA-s – “Projekti i zhvillimit të kapaciteteve për kontrollin e ndotjes së ajrit në Republikën e Kosovës”, janë vendosur monitorët për publikimin e të dhënave të cilësisë së ajrit në Prishtinë: në sheshin “Nënë Tereza”, afër MASHT-it, tek ish-Rilindja dhe përballë katedrales “Nënë Tereza”.

Zijavere Krasniqi, kryetare e këshillit drejtues të kësaj shkolle tha se sot janë mbledhur në shenjë pakënaqësie ndaj DKA-së dhe gjykatave.

"Sot jemi mbledhur një pjesë e prindërve si shenjë pakënaqësie për DKA-në, faktikisht edhe për gjykatën që nuk po e merr vendimin e duhur, vendim të suspendimit të arsimtares të historisë.

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi, ka thënë se Kosova nuk duhet të bllokojë projektet që vijnë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi, ka thënë se më nuk do të ketë dialog që konsiston në normalizimin e marrëdhënieve, por do të punohet në zgjidhjen politike të çështjes kyçe, që normalizimit t’i vihet kapak me njohje të ndërsjellë në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Cilësia e ajrit në qendër të Prishtinës

Cilësia e ajrit në qendër të Prishtinës

Ndotja e ajrit është problem me të cilin Prishtina po përballet tash e sa vite.

Kohë më parë si pjesë e projektit të bashkëpunimit teknik të JICA-s – “Projekti i zhvillimit të kapaciteteve për kontrollin e ndotjes së ajrit në Republikën e Kosovës”, janë vendosur monitorët për publikimin e të dhënave të cilësisë së ajrit në Prishtinë: në sheshin “Nënë Tereza”, afër MASHT-it, tek ish-Rilindja dhe përballë katedrales “Nënë Tereza”.

Pritet të takohet edhe me liderët e subjekteve politike

Pritet të takohet edhe me liderët e subjekteve politike

Administratori i Agjencisë së SHBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Mark Green prej sot deri të mërkurën do të qëndrojë në Kosovë.