Këto deklarata ai i quajti të logjikshme, derisa potencoi se kompromis mund të jetë që Kosova të heqë taksën në shkëmbim të njohjes reciproke.

Haradinaj potencoi se Kosova nuk ka pse të ulet në tavolinën e bisedimeve pa një kornizë marrëveshjeje që e ka emrin njohje reciproke në kufijtë ekzistues.

Tani Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan iu shtua edhe një njësi e re Akademike, Fakulteti i Shkencave Aplikative.

Me këtë rast, Rektori i Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan, Bajram Kosumi, ka thënë se me këtë fakultet dhe program të ri synojmë që të përmbushim mungesën arsimtarëve të matematikës në shkollat fillore dhe të mesme ne Kosovë.

Veseli takohet me senatorë dhe kongresmenë amerikanë

Veseli takohet me senatorë dhe kongresmenë amerikanë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka takuar në Washington senatorin demokrat Gary Peters dhe kongresmenin republikan Vern Buchanan, me të cilët ka diskutuar për zhvillimet politike në Kosovë dhe rajon, si dhe për bashkëpunimin ndërmjet Kosovës dhe SHBA-së.

Paralajmërimi i kryeministrit Ramush Haradinaj se do të ndërmarrë hapa në lidhje me vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) për tërheqjen e akreditimit të universiteteve publike të Mitrovicës, Pejës dhe Prizrenit, të cilin e ka quajtur “të papranueshëm”, ka nxitur reagime të shumta nga njohësit e çështjeve të arsimit.

Pacolli, e ka falënderuar ambasadorin për mbështetjen e palëkundur dhe konsistente të shtetit dhe popullit norvegjez nëpër të gjitha proceset, të cilat ka kaluar Kosova dhe populli i saj.

"Të dy bashkëbiseduesit shprehen zotimet e dyanshme për rritjen e përpjekjeve për thellimin dhe zgjerimin e bashkëpunimit dy-palësh, me fokus të veçantë në Diplomacinë Publike, Energji, Investime si dhe vazhdimin e ofrimit të përkrahjes për trajnimin e shërbyesve civil për procesin e integrimit evropian”, thuhet në një njoftim për media nga MPJ.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron i ka thënë në Beograd homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq se Kosova dhe Serbia janë dy shtete evropiane.“Serbia dhe Kosova janë shtete evropiane dhe ne duhet të ndihmojmë që kjo të bëhet fakt”, tha presidenti i Francës, Emmanuel Macron.Ai i bëri këto komente në Beograd – ku po qëndron për vizitë dyditëshe – pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.