Në këtë listë janë dhjetë deputetë të legjislaturës së kaluar dhe katër ministra në detyrë. Ndërkohë, janë 15 deputetë të rinj.

Sipas listës zyrtare të KQZ-së, më së shumti vota ka marrë lideri i kësaj partie, Kadri Veseli me 146 763 vota, e pas tij Uran Ismaili, i cili ka marrë 28 250 vota.

VV ka më së shumti deputetë

VV ka më së shumti deputetë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve- KQZ sot publikoi rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve. Sipas rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje ka 32 deputetë, LDK 29, PDK 25 deputetë, AAK-PSD 14, Lista serbe 10 deputetë.

Prej dje 6 tërmete me magnitudë të ndryshme

Prej dje 6 tërmete me magnitudë të ndryshme

Korça vijon të jetë nën aktivitetin sizmik. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit prej ditës së djeshme deri në orët e para të mëngjesit të sotëm janë regjistruar 6 lëkundje tërmeti me magnitudë të ndryshme.

Jashtë Kuvendit Dardan Molliqaj, Frashër Krasniqi, Dardan Sejdiu e Fisnik Ismaili

Jashtë Kuvendit Dardan Molliqaj, Frashër Krasniqi, Dardan Sejdiu e Fisnik Ismaili

Natyra Kuçi do të jetë deputetja e vetme nga radhët e Partisë Socialdemokrate (PSD) të Shpend Ahmetit, në legjislaturën e re të Kuvendit të Kosovës.

Më së shumti vota në këtë subjekt politik ka marrë Albin Kurti, me gjithsej 183 868 vota, pas tij është Glauk Konjufca i cili ka marrë 72 775 vota.

Ndërkohë, nga deputetët e rinj më së shumti vota ka marrë Arben Vitia, i cili ka marrë 26 974 vota.