Një helikopter është përplasur në çatinë e një rrokaqiell të Midtown në Manhattan të hënën, duke vrarë të paktën një person dhe re një re tymi në qiell nga maja e ndërtesës.

Përplasja ndodhi pak para orës 2 të drekës me orën lokale, në një ditë me shi dhe me mjegull në Qendrën e Barazisë AXA  50-katëshe. Dhjetëra automjete emergjente u dërguan në zonën e bllokuar, disa blloqe në veri të Times Square, shkruan dritare.net, sipas reuters.

Departamenti i zjarreve të qytetit tha në Twitter rreth orës 2:40 se një person i paidentifikuar u vra. Raportet e medias thanë se personi ishte piloti i helikopterit.

Nathan Hutton, i cili punon në teknologjinë e informacionit për bankën franceze BNP Paribas në katin e 29, tha se ndërtesa u  tronditi kur helikopteri u përplas në çati.

Guvernatori i Neë Yorkut Andreë Cuomo, i cili ishte në vendin e ngjarjes menjëherë pas rrëzimit, u tha gazetarëve se ai dukej një helikopter u përpoq të bënte një ulje urgjente të detyruar në çati dhe se askush brenda ndërtesës nuk ishte plagosur. Nuk ishte e qartë nëse moti ishte një faktor kontribues për këtë aksident./ dardania.com

Flash Lajme