Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka thënë se marina amerikane ka shkatërruar një dron iranian në Ngushticën e Hormuzit.

Ai u shpreh se anija amfibike e sulmit të USS Boxer “mori masa mbrojtëse” të enjten pasi që droni erdhi brenda anijes, informon dritare.net.

Ndërkohë Irani e mohon.

Më parë, Teherani tha se kishte kapur një “cisternë të huaj” dhe ekuipazhin e saj të 12 të dielën për kontrabandën e karburantit në Gjirin Persik.

Irani është fajësuar nga SHBA për sulme ndaj tankerëve që nga maji në zonën kryesore të anijeve në botë. Teherani i mohon të gjitha akuzat. Incidentet e fundit kanë shkaktuar frika nga një konflikt ushtarak në rajon./E.B-dritare.net

Flash Lajme