5 persona kanë vdekur në një fabrikë në kryeqytetin e Kilit, pasi u plaçkit në mesin e një vale protestash të dhunshme, shkruan BBC, informon dritare.net.

Ushtria dhe policia përdorën gaz lotsjellës dhe ujë kundër protestuesve.

Gjithashtu është vendosur shtetrrethimi në qytetet e mëdha.

Santiago tashmë është në një gjendje të jashtëzakonshme.

Trazirat, të nxitura nga një rritje e takasës për metrotë, janë zgjeruar për të reflektuar zemërimin për kostot e jetesës dhe pabarazinë./E.B-dritare.net

Flash Lajme

Më të lexuarat