Ish-ministri i Mbrojtjes së Sri Lankës, gjatë kohës së luftës, Gotabaya Rajapaksa duket i vendosur të fitojë zgjedhjet presidenciale që kanë përçarë vendin.

Rezultatet zyrtare nuk janë konfirmuar, por Rajapaksa pretendoi fitoren dhe rivali i tij Sajith Premadasa e pranoi.

Analistët thonë se Rajapaksa ishte fituesi në zonat e Sinhalese, ndërsa  Premadasa mori më shumë vota në veriun e mbizotëruar nga Tamili.

Zgjedhjet janë të parat e Sri Lankës që nga sulmi terrorist i prillit./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All