Kryeministri maltez, Joseph Muscat ka njoftuar se do të japë dorëheqjen në fillim të janarit për shkak të krizës së krijuar, nga vrasja e gazetares Daphne Caruana Galizia, informon dritare.net.

Demonstruesit kanë kërkuar dorëheqjen e tij të menjëhershme në lidhje me hetimin për vdekjen e saj.

Ajo u vra nga një bombë në vitin 2017, ndërsa hetoi korrupsionin midis biznesit dhe elitës politike të Maltës, informon dritare.net.

“E gjithë përgjegjësia që unë kam pasur mbi supe me siguri nuk krahasohet me dhimbjen që familja e viktimës po duron,” shtoi ai.
Kryeministri Muscat tha se Maltës, i duhet të nisë një kapitull të ri, ndaj ai duhet të jetë i pari që duhet të veprojë, informon dritare.net./L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

Flash Lajme

Më të lexuarat