Tre punonjës që ishin në mision duke shpëtuar njerëzit nga përmbytjet humbën jetën pasi u goditën nga helikopteri në jug të Francës.

Helikopteri EC145 ishte në rajonin e Var, kur kontakti me të kishte humbur, thanë zyrtarët.

Më pas u gjet i përplasur me tre punonjës pranë qytetit të Rove. Kohëve të fundit, shiu i madh në Francën Juglindore ka çuar në përmbytje të mëdha dhe vdekje të shumta.

Në një deklaratë, Ministri i Brendshëm Christophe Castaner dhe deputeti Laurent Nuñez i përshkruan viktimat si “heronj të jetës së përditshme që dhanë jetën për të mbrojtur Francën”.

Burime pranë hetuesve thonë se pamja e paqartë dhe mjegulla mund të kenë qenë faktorët që shkaktuan ngjarjen tragjike.

dardania.com

Flash Lajme

Më të lexuarat