Zëdhënësi i Presidencës Turke, Ibrahim Kalın ka bërë thirrje që të tërhiqet vendimi për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke, i cili mohon gjenocidin e Sebrenicës dhe i cili mbron kriminelët serbë të luftës, transmeton Anadolu Agency.

Në një postim nga llogaria e tij në “Twitter”, Kalın ka rikujtuar se të hënën do t‘i jepet çmimi Nobel për Letërsi, Peter Handke i cili mbështet ish-liderin serb, Slobodan Millosheviç dhe që mohon gjenocidin e Bosnjës.

“Duhet të bëhet kthesë nga ky vendim jo logjik dhe i turpshëm. Si mund t‘i jepet çmimi Nobel Prize një personi që nuk ka ndërgjegje? Për të inkurajuar gjenocide të tjera?”, ka thënë Kalın.

Kujtojmë se dje ministri i Jashtëm, njëherësh zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli ka konfirmuar se Kosova do ta bojkotojë këtë ngjarje.

Gjithashtu një protestë e madhe është paralajmëruar kundër Akademisë Suedeze në Stokholm gjatë ndarjes së Çmimit Nobel.

j.l./ dita

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All