Manjati i antivirusit dhe kriptomonedhave John McAfee thotë se ai do të kandidojë për president të SHBa-ve në vitin 2020 nga ekzili, duke përdorur sozinë e maskuar për të bërë fushatë në SHBA.

McAfee është filmuar në Venezuelë, duke ju shmangur ligjit dhe akuzave që rëndojnë mbi të. Në një seri videosh të postuara në Tëitter të martën dhe të mërkurën, McAfee tha se nuk qëndrojnë akuzat e lëshuara ndaj tij nga IRS për një sërë krimesh.

McAfee, gruaja e tij Janice dhe katër punonjës të fushatës janë paditur “për krime të paspecifikuara të IRS “, shpjegoi ai, duke shtuar se nuk ka “paguar taksat në tetë vjet”.

Videot janë bërë në një jaht që McAfee e quajti “varkën e lirisë”, e cila tani do të dyfishohet si selia e fushatës së tij në 2020. Guruja i çuditshëm kibernetik njoftoi synimin e tij për të kandiduar për zyrën më të lartë të vendit në qershorin e kaluar, në një platformë që i shërben komunitetit të kriptodiajve.

The McAfee 2020 Campaign is, as of this day, in exile. I am being charged with using Crypto Cuttencies in criminal acts against the U. S. Government. More videos coming shortly. Stay tuned. pic.twitter.com/C75zcbnKTD

— John McAfee (@officialmcafee) January 22, 2019

“Unë nuk do të lejoj që ata të më burgosin dhe të pengojnë fjalën time”, shpjegoi McAfee. “Sot, komuniteti i kriptove është në luftë, dhe unë jam në vijën e frontit”.

McAfee ka në plan që mijëra vullnetarë të shtypin maska ​​të fytyrës së tij, të cilat do të vishen nga “luftëtarët rrugorë” në “parqe, qoshe në rrugë dhe restorante në të gjithë Amerikën.” McAfee do t’u drejtohet këtyre mbështetësve me altoparlantë.

Një grup tjetër i vullnetarëve do të veshin maska ​​të McAfee në konferenca dhe ngjarje të fushatës; duke folur, duke shtrënguar duart dhe duke qëndruar në këmbë për të simbolizuar prezencën e tij, edhe pse ai është në arrati.

How we will run my campaign in exile: pic.twitter.com/evqxZQRTxH

— John McAfee (@officialmcafee) January 23, 2019

Se ku McAfee vetë do të ndodhet gjatë kësaj fushate është e paqartë. Sipas murit të tij në Tëitter, kandidati është aktualisht në rrugën drejt Venezuelës, e cila për shkak të klimës aktuale politike ka të ngjarë që të mos arrijë zbatimin e ligjit të SHBA.

Është e paqartë nëse McAfee është plotësisht i ndershëm në lidhje me vendndodhjen e jahtit, duke pasur parasysh faktin se autoritetet amerikane mund të përgjojnë thjesht “varkën e lirisë” para se të kalojë në Venezuelë.

The flybridge on our boat makes it the tallest boat in the Atlantis Marina. One of our shephars, Axel, has taken charge of the aft deck docking station. He's waiting, i think, until we disembark for Venezuela in 4 hours at which time he and the other pups are hijacking the boat. pic.twitter.com/BoaCMUZASK

— John McAfee (@officialmcafee) January 22, 2019

Kjo fushatë në mërgim është përpjekja e dytë e McAfee për të kandiduar për Shtëpinë e Bardhë. Në 2016, entuziasti i kriptove humbi postin si guvernator i Neë Mexico. Sipërmarrësi 73-vjeçar i teknologjisë ka dalë kohët e fundit si një avokat i shquar për monedhat dixhitale, duke përfshirë bitcoin, të cilat kanë përjetuar rritje të shpejtë dhe paqëndrueshmëri ekstreme në vitet e fundit. Futja e McAfee në politikë ka synuar nxitjen e kriptotregut, të cilin ai e sheh si një sfidues serioz ndaj monedhës legale  të mbështetur nga qeveria.

“Mos harroni: Unë nuk dua të jem president! Dua vetëm skenën. E bëra një herë më parë në Partinë Libertariane. Unë jam mbreti i kësaj”, theksoi ai në Tëitter.

Gazeta Shqip

Flash Lajme