Ilma Lamçe

Me rastin e festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të ri, Organizata Botërore e Shëndetit ka dhënë disa këshilla për mënyrën si duhet të ushqeheni. Kjo vjen si pasojë e abuzimit me ushqimin pasi dihet se të gjithë e teprojmë me ushqimin kryesisht me ëmbëlsirat.

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Konsumimi i një veze në ditë mund të ulë rrezikun e zhvillimit të diabetit 2, ka zbuluar një studim i ri. Gjetjet nga studimi i kryer nga një universitet në Finlandë i shtohen debatit të vazhdueshëm: vezët janë të mira apo të këqija për diabetin?

Blerina Bombaj, dietologe

Mishi ka qenë ndër ushqimet që ka ndihmuar njeriun të mbijetojë dhe të evolojë, qindra mijëra vite më parë. Njeriu gjahtar, e ka organizuar jetën e tij rreth gjësë së gjallë, duke shpikur mjetet e gjuetisë dhe duke ndarë punët në familje dhe komunitet rreth ushqimit.

Flash Lajme