Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë. Përpara se të përballen me këto sfida, tradita e kërkon një filxhan me kafe turke.
Shkencëtarët kanë kryer disa studime në lidhje me jetëgjatësinë e njerëzve në zonën e Ballkanit dhe të Mesdheut në përgjithësi të cilët pinë kafe turke ose siç njihet ndryshe kafeja e bluar imët.

Imazhi i plazmave të fuqishme e gjigante të fuqizuara nga një vrimë e zezë supermasive është kapur nga shkencëtarët në detaje si asnjëherë më parë.

Ekipi i shkencëtarëve tha se pikat e ndritshme në të majtë të imazhit mendohet të jenë disku i gazit dhe pluhurit që vorbullonte rreth vrimës së zezë, me rrymën e plazmave të përshkruar nga një rrymë më pak intense e kuqe që dukej se po buronte prej saj.

Një pjesë e madhe urë është shembur në Toscana.
Ura 8.5ton në rrugën SS330 afër qytetit Aulla, afërsisht në mes të rrugës midis Xhenovës dhe Firencës, në majën veriore të Toscana, u shemb duke lënë dy të lënduar, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Flash Lajme

Më të lexuarat