Sipas ekspertëve, një asteroid i madh është gati të përplaset me Tokën deri në fund të vitit. Agjencia Evropiane e Hapësirës dhe NASA janë duke ndjekur nga afër qasjen e një asteroidi rreth 30 metra të madh, i quajtur 2006 QV89.

Nëse ky asteroid do të përplaset me tokën këtë vit do të shkatërronte një zonë më të madhe se gjithë Londra, informon dardania.com

Asteroidi mund të godasë, por shanset për ta bërë janë të pakta, sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës.

Edhe kur të arrijë, me siguri ky asteroid do të jetë miliona milje larg Tokës. Për çdo rast, Nasa po punon për përgatitjen dhe mbrojtjen ndaj këtij rreziku.//dardania.com


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All