Gjithmonë kemi vënë re se njerëzit më të pasur në botë kryesisht janë në një moshë mbi të dyzetat, për shkak se pasuria që kanë vënë ka dashur një kohë të konsiderueshme dhe investim të madh të jetës se tyre.

Por ka dhe nga ata miliarder të cilët kanë privilegjin që të kenë pasuri marramendëse që në moshë të re. Sipas Forbes tre prej këtyre miliarderëve të rinj vijnë nga Norvegjia dhe dy prej tyre kanë arritur vetë pasurinë që zotërojnë aktualisht.

Ja se si këta persona shpenzojnë paratë e tyre dhe kohën midis luksit.

Vetëm 21 vjeç, Kylie Jenner është miliarderja më e re në botë

Ajo ka vlerë neto prej 1 miliardë dollarësh, kryesisht për suksesin e kompanisë së saj kozmetike, Kylie Cosmetics.

Ajo ndan jetën e saj me 138 milionë ndjekësit e saj të Instagram dhe thuhet se fiton rreth 1 milion dollarë për postimet e sponsorizuara.

Jenner e nisi famën në një produksion televiziv të familjes së saj, “Keeping up with the Kardashians”. Ajo ishte nëntë vjeç kur ishte filmuar episodi i parë.

Jenner lançoi produktin e saj të parë të kozmetikës, Kylie Lip Kit, në vitin 2015.

Jenner zotëron makina të shumta luksoze, të cilat me gjasë kanë vlerë miliona dollarë kolektivisht.

Jenner ruan makinat e saj në kompleksin e saj 1.4 hektarë të Hidden Hills, të cilin e bleu në vitin 2016 për 12 milionë dollarë.

 Miliarderet në vend të dytë dhe të tretë janë motrat Alexandra dhe Katharina Andresen

Të dyja, Alexandra dhe Katharina kanë një vlerë neto prej 1.4 miliardë dollarësh.

Secila prej tyre zotëron 42.2% të kompanisë së investimeve në Oslo, Ferd, e themeluar nga babai i tyre, Johan H. Andresen.

Alexandra, 22 vjeç, është një kalorëse e fuqishme e kuajve dhe ka të paktën katër kuaj.

Ajo ishte pjesë e ‘ekipit të rrobave’ të Norvegjisë dhe si shumë 22-vjeçarë, ajo duket se kënaqet duke u kaluar kohën me miqtë.

Instagrami i saj tregon dashurinë që ka për natyrën, Alexandra gjithashtu pëlqen vrapin, hiking, kampingun, dhe peshkimin.

Motra më e madhe Katharina është 23 vjeç, gjithashtu është e dhënë mbas kuajve, por më pak se motra e saj më e vogël.

Katharina është më e dhënë në tendencat e fundit të modës, dhe pëlqen çantat Louis Vuitton. Gjithashtu tregon firmat e rrobave të saj përfshire Gucci dhe Loubotin.

Andresen bleu Rolexin e saj të parë në 2017, me vlerë rreth 9,000 dollarë.

Gustav Magnar Witzøe, i cili është gjithashtu në mesin e super të pasurve të Norvegjisë dhe është miliarderi i katërt më i ri në botë

Ky 26 vjeçar vlen 3 miliardë dollarë dhe zotëron 47% të prodhuesit norvegjez të salmonit ‘Salmar’, i cili i ishte dhuruar atij në 2013 nga babai i tij Gustav Witzoe.

Ai shpesh shfaqet në rreshtin e parë të shfaqjeve të ndryshme të modës norvegjeze.

Duke parë Instagramin e tij duket që atij i pëlqen shumë të udhëtojë, gjithashtu tregon për hobit e tij si duke përfshirë golfin, skitë, dhe Jet Ski.

John Collison është miliarderi i pestë më i ri dhe miliarderi i dytë më i ri në botë

Sipërmarrësi 28-vjeçar irlandez ka themeluar kompaninë e pagesave ‘Stripe’ me vëllain e tij në vitin 2010, e cila vazhdoi të bënte dy palët miliarderë pas një marrëveshjeje në vitin 2016. John tani ka vlerë rreth 2.1 miliardë dollarë.

I ka kryer studimet në Harvard, dhe tani ditët e tij harxhohen duke ndjekur hobi dhe gjëra në listën e tij, si fluturimi përmes Atlantikut.

Ndryshe nga të tjerët kënaqet me pak në jetë ku tregon që i pëlqen dalja në grup shoqëror dhe kafetë./ I.M-Scan


Flash Lajme