Agjencia hapësinore e Indisë po përgatitet të nisë misionin Chandrayaan-2 javën e ardhshme, i cili do të niset afër polit në jug të hënës, pjesë kjo e pashkelur ende.Chandrayaan-2 do të niset nga Qendra Hapësinore Satish Dhawan në Sriharikota në bregun jug-perëndimor të vendit më 15 korrik, transmeton lajmi.net.

Ky konsiderohet të jetë hetimi i dytë hënor i Organizatës së Kërkimeve Hapësinore (ISRO).

India do të bëhet vetëm vendi i katërt, pas SHBA-së, Rusisë dhe Kinës, që arrin në satelitin e Tokës, në rast suksesi.

ISRO ka thënë se zgjodhi për të eksploruar shtyllën jugore pasi është e mundur që ka prezencë uji në këtë zonë të hijezuar, të cilat mund të hapin rrugën për banim hënor në të ardhmen.

Gjithashtu, agjencia hapësinore mëton të shqyrtojë brenda kratereve për të kuptuar më mirë evolucionin e hënës.

Anija kozmike indiane ‘Orbiter’ do shpenzojë një vit duke qarkulluar hënën, në një distancë prej 100 km larg sipërfaqes.


Flash Lajme

Më të lexuarat