“Relaksimi nuk është vetëm kënaqësi, por edhe i domosdoshëm për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme.”,- thotë psikologia Lisa S. Larsen.

Stresi dhe rutina e përditshme mund ta dëmtojnë keq shëndetin tuaj.

Por nëse relaksoheni, sistemi nervor parasimpatetik merr përsipër dhe ju ndihmon të pushoni dhe riparon veten.

Mënyrat e relaksimit janë të ndryshme nga personi në person. Disa mënyra relaksimi kushtojnë. Të shkosh në plazh, në një qendër masazhesh, ose në ndonjë udhëtim, ka raste që disa shpenzime xhepi nuk jua mban. Por dardania.com ka sjellë për ju, disa mënyra relaksimi që nuk kushtojnë një cent.

1- Kur të keni ditën e lirë, shkoni në një kopsht botanik!

2- Ndërtoni një çadër të mbuluar dhe merrni një sy gjumë brenda saj!

3- Bëni një shëtitje te parku afër lagjes suaj!

4- Shkoni vizitoni një vend piktoresk që keni afër vendit ku jetoni!

5- Relaksohuni teksa shihni perëndimin e diellit!

6- Shikoni albumet me fotot tuaja të vjetra!

7- Keni pak qumësht dhe disa biskota? E pra shijojini ato!

8- Tregoni historinë tuaj të preferuar nga fëmijëria, këshillon dardania.com

9- Telefono një shok!

10- Këndoni karaoke nga youtube!

11- Meditoni!

12- Bëni një shëtitje me qenin tuaj!

13- Shkoni në bibliotekë!

14- Skiconi, pikturoni!

15-Luani sport!

16- Bëni një dush me flluska në vaskë, sugjeron dardania.com

17- Luani lojë, me një fëmijë!

18- Pini një filxhan çaj!

19-  Shkruani ditar!

20- Dëgjoni një podcast!

21- Qeshni shumë!

22- Lexoni një libër të bukur!/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net


Flash Lajme