Kozmonauti Sovjetik Alexei Leonov, i cili u bë personi i parë në histori që shkoi në hapësirë ​​në 1965, ka vdekur në moshën 85 vjeç.

Ai udhëtoi në një anije kozmike, kabllo 4.8, ndërsa ushëtoi për 12 minuta.

“Ju thjesht nuk mund ta kuptoni. Vetëm atje mund të ndjeheni madhështinë – madhësinë e madhe të gjithçka që na rrethon,” i tha Leonov BBC-së në 2014-ën, shkruan Dritare.net

Ai gjithashtu udhëtoi në hapësirë në 1975, në një projekt të bërbashkët të BRSS dhe SHBA, si komondat i anijes Soyuz-Apollo.

Leonov vdiq në spitalin Burdenko të Moskës të premten pas një sëmundjeje të gjatë, konfirmoi ndihmësi i tij./dardania.com


Flash Lajme

Më të lexuarat