Në mesin e zjarreve vdekjeprurëse në Australi, zjarrfikësit janë heronjtë që po hidhen në të për të shpëtuar jetë. Zjarrfikësit po punojnë me orë të tëra për të shpëtuar dhe trajtuar kafshët e djegura.

Madje dhe njerëzit e thjeshtë po bëjnë gjithçka që munden për të ndihmuar njëri-tjetrin të kalojnë këtë fatkeqësi.

Çdokush po jep një dorë. Zjarrfikësit e guximshëm, mjekët, aktivistët për mbrojtjen e kafshëve, shpëtimtarët dhe çdo person tjetër që po lufton për të mirë, meriton një duartrokitje. Dardania.com ka sjellë për ju sot, disa foto nga Australia, që përveçse përlotin, na kthejnë shpresën, shpresën për jetën.

Pemët e djegura kanë filluar të riçelin

Një vullnetar që ushqen një koala të lënduar

Jeta e egër po nis sërish

Koalat e shpëtuara, pas trajtimit tani janë gati për të shkuar në një shtëpi të re

Mijëra kile karota u hodhën nga ajri për kafshët

Lakuriqi i natës, vetëm dy muajsh ushqehet nga shpëtuesi, shkruan dardania.com

Të famshmit kanë dhuruar miliona dollarë për të ndihmuar Australinë

Njerëzit në të gjithë globin po bëjnë dorashka dhe çorape për kafshët e prekura nga zjarret.

Mijëra njerëz dhe familje mund të kenë humbur shtëpitë, por ata nuk janë vetëm

Adoleshentët që mbushin makinat e tyre me koala dhe i shpëtojnë nga zjarret

Familja Irwin ka shpëtuar mbi 90,000 kafshë.

Zjarrfikësit po mbrojnë kafshët nga zjarret duke i fshehur në helmetat e tyre.

Qindra koala dhe kangurë  janë trajtuar deri më tani.

Rreth 600 lakuriqë nate u shpëtuan me sukses nga zjarret

Jeta mbizotëron

Qetësia pas një tragjedie të jashtëzakonshme

Shtëpia e Operës e Sidneit ndizet për nder të zjarrfikësve të guximshëm.

Një numër i madh koalash humbën jetën, por operacionet e shpëtimit po bëjnë çmos për të shpëtuar të gjitha speciet.//dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat