Nëse keni menduar se diamanti është gjëja më e shtrenjtë, në botë, e keni gabim!

Diamanti renditet si materiali i 3 më i shtrenjtë në botë me një çmim që shkon deri në 55.000 dollarë për gram, të pastër.

Por në krahasim me vendin e parë, diamante mbetet shumë larg.

62.5 trilionë dollarë për gram kushton materiali më i shtrenjtë në botë.

Kush është ai? Shihni fotogalerinë më poshtë me gjërat më të shtrenjta në botë për gram/. I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

Foto 1 nga 15

Shafran — $11 për gram Kjo bimë është unike, duke kombinuar shijen fantastike dhe përfitime të mëdha shëndetësore. Shafrani është një lule ngjyrë vjollce që vjen nga familja Iridaceae, në brendësi të së cilës gjenden tre fije të verdha të quajtura mashkullor dhe tri stigmat të kuqe, të cilat e përbëjnë edhe pjesën kryesore të kësaj luleje. Ndryshe nga cikli i zhvillimit të bimëve tjera të cilat aktivizohen në pranverë, lule shafrani aktivizohet gjatë vjeshtës.


Flash Lajme

Më të lexuarat