Agjencia hapësinore e Indisë ka krijuar një robot që do të udhëtojë në hapësirë këtë vit, si pjesë e një misioni pa pilot. Shkencëtarët shpresojnë që ky ‘astronaut robot’ do të jetë në gjendje të ndihmojë më vonë astronautët në një mision hapësinor të quajtur ‘Gaganyaan’, i cili është caktuar për në dhjetor 2021.

Roboti Vyom Mitra, do të zhvillojë dy misione pa pilot, një në dhjetor të këtij viti, dhe një në qershor të 2021. Ky robot do të bisedojë me astronautët, t’i informojë ata më anë të përgjigjeve për pyetjet që kanë.

Ai do të kryejë një sërë eksperimentesh në hapësirë dhe do të jetë gjithmonë në kontakt me agjencinë hapësinore./L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat