Ndërsa shumë njerëz kalojnë jetën duke u ankuar për atë që nuk kanë dhe duke injoruar aftësitë e shumta që ata posedojnë, ka nga ata që me vendosshmëri, vullnet dhe ambicie, kanë arritur t’i tregojnë që aftësitë  kufizuara fizike nuk janë një faktor kufizues.

Dardania.com sjell historitë e 10 njerëzve të mrekullueshëm që frymëzuan miliona njerëz në mbarë botim.

1. Amy Purdy

Image result for amy purdy snowboarding

Amy Purdy në moshën 19 vjeçare, shkak i një bateri të dëmshëm, u detyrua që të priste këmbët nga gjuri e poshtë. Ajo gjithashtu humbi dy veshkat dhe shpretkën e saj. 2 vjet më vonë, ajo mori një transplanto të veshkës nga babai i saj. Tre muaj pas transplanit Amy u rinorit në këmbë me protezat e vendosura dhe filloi pasionin e saj të atletikës normalisht. Ajo fitoi medaljen e Paralimpikën 2014 dhe një medalje argjendi në Paralimpikën e 2018.

2. Aron Fotheringham

Aron Fotheringham kishte mbetur në një karrige me rrota që në moshën 8 vjeçare. I frymëzuar nga vëllai i tij që ngiste një biçikletë BMX në skatepark, Fotheringham filloi të praktikonte duke përdorur një karrige me rrota të modifikuar. Në moshën 14-vjeçare u bë personi i parë që bëri një rrokullisje me karrige me rrota dhe në moshën 18-vjeçare bëri një rrokullisje të dyfishtë.

3. Evelyn Glennie

Evelyn Glennie është një virtuoze e njohur, e cila ka qenë e verbër që në moshën 12-vjeçare dhe pretendon se vetë ka mësuar gjithë pjesët e trupit të saj përveç veshëve. Diçka që sigurisht do ta besoni nëse e dëgjoni performimin e saj. Për kontributin e saj në muzikë, ajo u nderua me Komandantin e Dameit të Rendit më të Shquar të Perandorisë Britanike (DBE) në vitin 2007.

4. Zack Ruhl

Zack Ruhl ka lindur pa kocka në kofshë dhe vuante nga sëmundja e kockave të brishtë.  Mjekët për shkak të këtij problemi u detyruan t’i prisnin këmbët. Sot ai është një trajner  i CrossFit dhe lehtë mund të shtyp tryezën e tij 190 kg dhe të bëjë pompa me karrocë.

5. Marla Ranyan

Pavarësisht se ishte e verbër,Marla Ranyan jo vetëm fitoi katër medalje në Paralimpikën Verore të 1992 në kërcim së gjati dhe garat 100, 200 dhe 400 metër, por gjithashtu në Lojrat Panamerikane në vitin 1999, fitoi medaljen e artë në garën 1.500 metra.

6. Spencer West

Të ngjisësh malin e Kilimanxharos, për njerëzit është një mision i pamundur. Por, kulmi më i lartë afrikan nuk e tremb Spacer West, i cili në moshën 31-vjeçare ka bërë të pamundurën të mundur duke ngjitur majën e malit duke përdorur vetëm duart e tij.

7. Bethany Hamilton

Duke bërë surf me babin, vëllain dhe shoqet e saj, Bethany Hamilton pëson një sulm nga peshkaqeni dhe humbet krahun e saj të majtë. Derisa ajo u dërgua në spital, kishte humbur 60% të gjakut në trup dhe vazhdonte të kishte hemorragji. Fill pas një muaji nga sulmi, Bethany iu rikthye surf-it. Ajo sot është një surf-iste profesioniste dhe e suksesshme.

8. Angel Giuffria

Aktorja e filmi të njohur “Hunger Games” ka lindur me vetëm një krah. Ajo duke marrë pjesë në evenimente të ndryshme, në media, në programe muzikore, ajo hutonte njerëzit duke ju kërkuar të karikonin celularin në krahun e saj me protezë.

9. Jessica Cox

Sa mund të arrish në jetë nëse nuk ke të dy krahët? Pothuajse gjithçka, nëse keni dëshirë dhe vullnet. Njihuni me Jessica Cox, pilotja e parë e licencuar pa armatim dhe brezi i parë pa armatim në Shoqatën Amerikane Taekwondo. Ajo është një zhytëse e certifikuar në SCUBA, një autore, një folëse motivuese dhe ka konkurruar në segmentin 40 milje të El Tour De Tucson.

10. Qian Honyan


Qian Hongyan humbi të dy këmbët në një aksident me makinë në vitin 2000, kur ajo ishte vetëm 4 vjeçe. Duke qenë i lindur në provincën jugperëndimore të Kinës të Yunnanit, marrja e gjymtyrëve artificiale ishte përtej mundësive të familjes së saj. Por pas tërheqjes së vëmendjes së shtypit kinez, ajo ishte në gjendje të merrte gjymtyrë artificiale dhe u bashkua me klubin lokal të notit për të paaftësuarit fizikisht. Puna dhe vendosmëria e saj e madhe u shpërblyen kur ajo u bë një kampion kombëtar në konkursin Kombëtar të Paralimpikave Kombëtare të Kinës në vitin 2009 dhe fitoi medaljen e artë në finalen 100 metra të gjoksit në Lojërat Paralimpike Provinciale të Yunnanit në 2015./Enkeleda Bodini- dardania.com


Flash Lajme