Në Kolumbi, i vendosur 170 km në jug të Bogotës, në tre ekosisteme të ndryshme, maleve shkëmbore të Andeve, fushat gjithëpërfshirëse të Llanos dhe xhunglat e Amazonës, ndodhet lumi Cano Cristales.

Zona është me biodiversitet dhe bukuri të mrekullueshme, ku mund të shikoni bukuri spektakolare të natyrës.

Cano Cristales, një seri prej 100 km e ujëvarave të kristalta, lumenjve dhe përrenjve, shpërthejnë në ngjyra të një ylberi, çdo vit, për disa muaj, informon dardania.com.

Cano Cristales shpesh quhet “lumi i pesë ngjyrave”, ose “ylberi i lëngshëm”. Sipas legjendës lokale, ylberi është arratisur nga parajsa për të rrjedhë në Tokë. Ngjyrat kaleidoskopike të lumit, ngjajnë si një vepër e forcave mbinatyrore ose si një realizim magjik kolumbian. Me të vërtet rezultati është një dukuri unike biologjike, që përgjithësisht shfaqet nga qershori deri në nëntor, informo dardania.com

Sipas Javier Francisco Parrra, koordinator lokal i autoritetit mjedisor të Kolumbisë, në zonën e La Macarena, një fabrikë e rrallë endemike e quajtur “macarenia clavigera”, formon linjat shumëngjyrëshe të shtratit të lumit, informon dardania.com.

Udhëzuesit e Parkut thonë se përgjatë vitit, aty krijohen myshqe me ngjyrë të jeshile të errët, dhe kur vjen sezoni i shiut, niveli i ujit rritet dhe vetëm sasia e duhur e dritës, arrin në dyshemenë e lumit. Kështu, myshqet shpërthejnë në ngjyra të purpurt, rozë, e verdhë etj./dardania.com

Foto 1 nga 20


Flash Lajme