Sot konsiderohet si zemra e botës, aty ku civilizimi dhe zhvillimi kanë ecur me hapa galopantë.

Por, New Yorku, nuk ka qenë asgjë më shumë sesa një fshat, para se të bëhet me qiellgërvshëse të mëdha, dhe me palate shumëkatëshe e infrastructurë moderne.

Muzeu i koleksionit online të Qytetit të New Yorkut zbulon një sërë fotosh që tregojnë se si dukej qyteti vite më parë.

Në njërën nga fotot duket viti 1862.

Galeria përmban ilustrime dhe fotografi të kodrave New York City, të cilat më vonë u shkatërruan për të krijuar atë që është sot./dardania.com

Foto 1 nga 21


Flash Lajme