Lajme

Colors: Purple Color

Ambasada gjermane përcjell një mesazh solidariteti për shqiptarët pas tërmeteve të rëna gjatë fundjavës. “Tërmetet e fundjavës na tronditën gjithashtu ne dhe ambasadën tonë. Mendimet tona shkojnë tek gjithë shqiptaret dhe shqiptarët të cilët janë lënduar ose shtëpitë e të cilëve janë dëmtuar rëndë.

Të gjitha shërbimet shëndetësore janë në gatishmëri për përballimin e situatës së krijuar nga tërmetet në vend. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka parë situatën në Qendrën Kombëtare të Urgjencës Mjekësore, ku fluksi i personave që kanë kërkuar ndihmë mjekësore është përballuar me sukses nga bluzat e bardha.

Nga Zëri Amerikës/

Në Shqipëri policia njoftoi mbrëmjen e së dielës se “publikimit të një lajmi të rremë në portalin “SYRI.net” dhe më pas edhe në disa portale të tjera, se sipas parashikimeve të një sizmologu grek do ketë në orën 23.30 një tërmet të fuqishëm, lajm i cili shkaktoi panik të madh tek qytetarët të cilët braktisën banesat dhe dolën në rrugë, Shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë kanë shoqëruar në Polici gazetarin e portalit “SYRI.net”, Aurel Rakipllari dhe gazetaren Daniela Grica e “Shekullit”, për veprime të mëtejshme, të cilët kanë bërë publikimin e këtij lajmi të rremë, me pasoja paniku te qytetarët”.

Flash Lajme