Shqipëri

Colors: Purple Color

Tërmeti i 26 nëntorit me magnitudë 6.4 shkaktoi dëme të shumta në banesa në vend sidomos në qytetin e Durrësit, por jo vetëm.

Ndërsa vijon prej ditësh procesi i shembjes së ndërtesave të cilësuara si të rrezikshme për të banuara, këshilli bashkiak i Lezhës ka miratuar pagesën e plotë të qirasë sipas vlerës së tregut për të gjitha ato familje që u prekën nga kjo fatkeqësi.

E mbaj mend shumë mirë se u bë zhurmë e madhe që ato dy pallatet e Thumanës të mbaronin në afat dhe për vitin e ri 1989 duhet të dorzoheshin nga ndërrmarja jonë, pasi nga Komiteti i Partisë së rrethit Krujë, ishte dhënë urdhëri i prerë “për vitin e ri, banesat duhet të ishin të mbaruara dhe njerëzit të futeshin brenda në shtëpitë e reja”.

Nga Floida Kërpaçi

Sot është dita e Rinisë, por kjo e sotmja nuk është Shqipëria e Rinisë!!

8 Dhjetori 2019 përkon me Ditën Kombëtare të Rinisë. Të tillë e ka bërë kurajo, energjia dhe forca e ndryshimit të rinisë së viteve 90, të cilët mblodhën ëndrrat e tyre për një jetë më të mirë, duke i kthyer në një forcë për ndryshim.

Me kalimin e fazës emergjente të tërmetit në këto dy javë, Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj i bën thirrje të gjithë bizneseve që të hapin vende pune.

Veliaj nënvizoi se akti më i madh patriotik që mund të bëjë çdo kush që ka mundësi është të punësojë djem dhe vajza që mund të kontribuojnë për shoqërinë.

Flash Lajme