Ditën e sotme, më 30 qershor 20198 zhvillohen zgjedhjet vendore të radhës në një situatë të pazakontë.

Ndërsa, opozita vendosi të mos marrë pjesë në këto zgjedhje, ndërsa Presidenti i Republikës Ilir Meta, me anulimin e zgjedhjeve dhe më pas duke dekretuar një datë të re, shkaktoi jo pak polemika.

Socialistët pohojnë se 30 qershori është e vetmja datë kushtetuese, për zgjedhjet vendore dhe kanë nisur në parlament një procedurë shkarkimi për shkelje kushtetute pas anulimit të zgjedhjeve ndaj presidentit Ilir Meta.

Në 31 bashki në fletën e votimit është vetëm një kandidat.

Bashkia BELSH 

Arif Faik Tafani  (ASE)

Jashar Hamit Elezi PKSH

Bashkia BERAT

Plarent Aleksi Kandidat i pavarur

Pavlo Shkarpa BD

Ervin Demo ASE

Bashkia BULQIZË

Ilir Balla BD

Lefter Alla ASE

Bashkia CERRIK

Andisa Salla ASE

Merita Xhika BD

  1. Bashkia DELVINE

Majlinda Qilimi (ASE)

Bashkia DEVOLL

Eduard Duro  (ASE)

Fezi Shaholli kandidat i pavarur

Ylli Cenkolli FRD

Artur Porpollogu  ( Shpresa për ndryshim)

Bashkia DIBER

Dionis Imeraj  ASE

Shkëlzen Qoka BD

  1. Bashkia DIVJAKE

Fredi Kokoneshi ASE

3) Bashkia DROPULL

Dhimitraq Toli ASE

Bashkia DURRËS

Valbona Sakollari BD

Valbona Sako ASE

  1. Bashkia ELBASAN

Gledian Llatja  ASE

  1. Bashkia FIER

Armando Subashi (ASE)

Bashkia FINIQ

Kristo Kico Mega

Leonidha Hristo Kandidat i pavarur

  1. Bashkia FUSHE ARREZ

Fran Tuci ASE

Bashkia GRAMSH

Sabri Ibrahimi BD

Klodian Taçe ASE

  1. Bashkia GJIROKASTËR

Flamur Golemi ASE

  1. Bashkia HAS

Liman Morina ASE

  1. Bashkia HIMARE

Jorgo Goro ASE

Bashkia KAMEZ

Rakip Suli ASE

Ybler Gjeta BD

Bashkia KAVAJE

Bledar Sinella BD

Redjan Krali ASE

Bashkia KËLCYRË

Klement Ndoni ASE

Shkëlqim Muhaj BD

Hazbi Kasaj Shpresa për Ndryshim

Bashkia KLOS

Bedri Hoxha kandidat i pavarur

Ilmi Hoxha ASE

Bashkia KOLONJE

Fatjon Feka BD

Erion Isai ASE

  1. Bashkia KONISPOL

Shuaip Beqiri ASE

Bashkia KORCE

Leonard Olli BD

Sotiraq Filo ASE

  1. Bashkia KRUJË

Artur Bushi ASE

  1. Bashkia KUÇOVE

Kreshnik Hajdari ASE

Bashkia KUKES

Abedin Oruçi  BD

Safet Gjici ASE

Bashkia KURBIN

Majlinda Cara ASE

Edmond Piroli BD

Bashkia LEZHE

Salvador Kaçaj BD

Eduard Ndocaj PPKA

Pjerin Ndreu ASE

  1. Bashkia LIBOHOVE

Luiza Mandi ASE

  1. Bashkia LIBRAZHD

Kastriot Gurra ASE

  1. Bashkia LUSHNJE

Fatos Tushe ASE

Bashkia MALESI E MADHE

Pjerin Spathari BD

Tonin Marinaj ASE

  1. Bashkia MALIQ

Gëzim Topaciu ASE

Bashkia MALLAKASTER

Qerim Ismailaj ASE

Robert Brahaj BD

  1. Bashkia MAT

Agron Malaj ASE

  1. Bashkia MEMALIAJ

Gjolek Guci ASE

Bashkia MIRDITE

Ndrec Dedaj ASE

Gjon Ndoj kandidat i pavarur

  1. Bashkia PATOS

Rajmonda Balilaj ASE

  1. Bashkia PEQIN

Lorenc Tosku ASE

  1. Bashkia PERMET

Alma Hoxha ASE

22 Bashkia POGRADEC

Ilir Xhakolli ASE

  1. Bashkia POLICAN 

Adriatik Zotkaj ASE

Bashkia PRRENJAS

Nuri Belba  – ASE

Myslim Karriçi – Shpresa për Ndryshim

  1. Bashkia PUKË

Gjon Gjonaj ASE

Bashkia PUSTEC

Pali Kolefski ASE

Edmond Themelko AMIE

  1. Bashkia ROSKOVEC

Majlinda Bufi ASE

  1. Bashkia RROGOZHINE

Haxhi Memolla ASE

Bashkia SARANDË

Ilir Nikolla kandidat i pavarur

Adrian Gurma ASE

Bashkia SELENICË

Pëllumb Binaj ASE

Marlido Hodaj  BD

Shahin Celaj PPSh

  1. Bashkia SKRAPAR

Adriatik Mema ASE

Bashkia SHIJAK

Arben Pohumi BD

Elton Arbana ASE

  1. Bashkia SHKODER

Valdrin Pjetri  ASE

Bashkia TEPELENË

Tërmet Peçi ASE

Gëzim Malka BD

Bashkia TIRANË

Erion Veliaj  ASE

Arben Skënderaj BD

Bashkia TROPOJË

Edison Hasanaj BD

Rexhe Byberi ASE

  1. Bashkia URA VAJGURORE

Juliana Mema ASE

  1. Bashkia VAU I DEJES

Mark Babani ASE

Bashkia VLORË

Dritan Leli ASE

Valbona Mezini BD

  1. Bashkia VORË

Agim Kajmaku ASE

Flash Lajme