Gjigandi britanik i udhëtimeve, Thomas Cook, ka deklaruar falimentimin pasi nuk arriti një marrëveshje shpëtimi me kreditorët që mund të parandalonte dështimin. Rreth 20 mijë vende pune janë në rrezik në të gjithë botën, 9 mijë vetëm në Mbretërinë e Bashkuar.

Tim Johnson, i Autoritetit të Aviacionit Civil, duke u munduar të hedh ujë mbi zjarr, mundohet të amortizojë sadopak lajmin.

“Autoriteti i Aviacionit Civil po përgatit një plan riatdhesimi, më i madhi që nga Lufta e Dytë Botërore, dhe ne do t’i sjellim gjithë britanikët në shtëpi në datën e caktuar”.

Në total ka afro 600.000 klientë të operatorit turistik që janë aktualisht me pushime, 150.000 prej të cilëve janë britanikë që duhet të kthehen në shtëpitë e tyre. Kompania, me 178 vjet histori, po përballet me një borxh prej 1.7 miliardë paundësh. Ajo nuk arriti të mbledhë 200 milion paund fonde të cilat mund ta shpëtonin nga kolapsi.

Edhe hipoteza e një shpëtimi nga ana e qeverisë britanike duket se është venitur. Ministri i Jashtëm Dominic Raab tha se “Nuk ka asnjë interes strategjik kombëtar për të justifikuar një ndërhyrje të tillë”.

Thomas Cook operon me hotele, vendpushime, linja ajrore dhe lundrime për 19 milion njerëz në vit në 16 vende të botës.

Kompania e ka nisur aktivitetin në vitin 1841 për të transportuar pasagjerë me trena në qytetet kryesore britanike. Pastaj u organizua për të menaxhuar udhëtimet jashtë vendit, duke u bërë agjensia e parë britanike turistike në Evropë.

Ky është avioni i shpëtimit, me Thomas Cook të gjallë por i operuar nga një kompani ajrore Amerikane Atlas Air, që tani ka lënë aeroportin JFK të New York-ut drejtuar për në Manchester me mbi 300 pasagjerë në bord dhe do të arrijë në ora 5 pasdite sotBoeing 747, që mbante jetesën e famshme të kompanisë së udhëtimit, por e drejtuar nga pilotët dhe stafi i Atlas Air me qendër në SHBA, u nis nga aeroporti JFK i New York-ut rreth orës mesnate me kohën lokale dhe do të zbarkojë në Manchester në orën 5 të mëngjesit të sotëm.Boeing 747, që mbante jetesën e famshme të kompanisë së udhëtimit, por e drejtuar nga pilotët dhe stafi i Atlas Air me qendër në SHBA, u nis nga aeroporti JFK i New York-ut rreth orës mesnate me kohën lokale dhe do të zbarkojë në Manchester në orën 5 të mëngjesit të sotëm.

Kaosi në aeroportin Son Sant Joan në Palma de Mallorca sot ndërsa biznesi u rrëzua duke lënë dhjetëra mijëra që kishin nevojë për një fluturimFluturimi i fundit Thomas Cook në tokat në Mbretërinë e Bashkuar në aeroportin e Mançesterit, pasi u nis nga Orlando brenda natësPasagjerët zbarkojnë një aeroplan Thomas Cook në Aeroportin e Mançesterit kur perde zbriti në kompaninë e udhëtimitTavolinat e kontrollit të Thomas Cook në aeroportin Gatwick janë mbyllur sot pasi firma e udhëtimit u rrëzua në orët e para të ditës së sotmeKishte lot në Peter Horough të Thomas Cook, të largohen nga sendet e tyre këtë mëngjes me 9,000 punëtorë në Mbretërinë e Bashkuar që humbnin punën e tyreStafi në Peter Horough i Thomas Cook u largua me sendet e tyre këtë mëngjes me 9,000 punëtorë në Mbretërinë e Bashkuar që humbin punën e tyre

Shenja në aeroportin e Bristolit duke u thënë klientëve se Thomas Cook ka shkuar në mur dhe të gjitha fluturimet dhe pushimet janë anuluarLinjat e aeroplanëve me tokë me fluturimin e Thomas Cook janë parë në Aeroportin e Mançesterit këtë mëngjes ndërsa kompania u zhveshPeter Fankhauser, shefi ekzekutiv i kompanisë zvicerane, ka marrë shtëpi 8.3 milion £ që kur mori në krye në 2014, duke përfshirë një bonus prej 2.9 milion £ në 2015 - ai nuk pranoi të komentojë natën e kaluarNjë dyqan i mbyllur Thomas Cook në East Street, Bedminster, Bristol - një nga 600 dyqanet e tij në Mbretërinë e Bashkuar tani i mbyllur për mirëAeroporti i Glasgow dje ku pasagjerët e Thomas Cook po kontrollojnë para se të fluturojnë me pushimePasagjerët flasin me punonjësit e Autoritetit të Aviacionit Civil në Aeroportin Mallorca ndërsa u shkatërrua kjo kompaniStendat e check-in të Thomas Cook u dezertuan në aeroportin e Birmingham sot ndërsa kompania u bë e ashpër

Flash Lajme

Më të lexuarat