Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas vendimit të Akademisë së Nobelit, që i jep çmimin më të lartë për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.

Sipas ish-kryeministrit, Handke është monstër i racizmit, kurse shton se ai është një adhurues i kasapit të Ballkanit Mollosheviçit.

 Në fund të reagimit të tij, Berisha i bën thirrje Komitetit të Çmimit Nobel që të shqyrtojë vendimin.

“Një monstër e racizmit Peter Handke, adhurues i kasapit të Ballkanit, mohues i genocidit serb në Bosnjë dhe Kosovë, një Knut Hamsun i Ballkanit, laurohet me çmimin Nobel.

Kjo është një fyerje e rëndë për qindra mijëra viktima të genocidit të xhelateve Millosheviç, Karaxhixh, Mlladiç.

Iu bëj thirrje autoriteteve të Komitetit te Çmimit Nobel të rishqyrtoje vendimin e tij”, shkruan ish-kryeministri në reagimin e tij.

  • Rama: Kurrë nuk mendoja se do më vinte për të vjellë nga një çmim Nobel
  • Kur nobelisti Peter Handke shante shqiptarët dhe boshnjakët: Shkoni në ferr…
  • Cakaj: Akt i turpshëm me çmimin “Nobel” në letërsi
  • Washington Post: Handke një mbrojtës famëkeq i Milosheviçit
  • Mehmet Kraja i shkruan Akademisë së Nobelit: Anuloni çmimin
  • Akademia e Shkencave në Kosovë: Çmimi Nobel iu dha një mbështetësi të Millosheviçit

Flash Lajme

Më të lexuarat