Pas deklaratave të presidentit serb Aleksandar Vuçiç që tha për mediat serbe ka thënë se Masakra e Reçakut është mashtrim duke shtuar se do të përsërisë çdo ditë se ky është një krim i fabrikuar.

Pas liderëve në Kosovë, ka reaguar edhe kryeministri shqiptar Edi Rama me anë të një postimi në Twitter. “Aleksandar Vuçiç si mundet që dikush akoma të mohojë në ditët e sotme një krim të tmerrshëm të luftuar të dokumentuar mirë! Pse është kaq e vështirë të kuptohet që aq sa Serbia do të jetojë në mohimin e realitetit të qartë kristal të Kosovës, fantazmat e së kaluarës do të vazhdojnë të minojnë rrugën e Serbisë drejt së ardhmes!Shokë atje! Lëviz! “Lërini të vdekurit të varrosin të vdekurit” dhe le të bëjmë atë që supozojmë të gjithë: Ndërtoni paqe dhe prosperitet për të gjithë fëmijët tanë dhe filloni ta bëni rajonin tonë një model roli!”- shkruan Rama. Kujtojmë se më 1999 në Reçak u vranë 45 civilë shqiptarë nga forcat serbe. Kjo ngjarje u cilësua nga ish -shefi i Misionit Verifikues në Kosovë, ambasadori William Walker si krim kundër njerëzimit. Masakra e Reçakut, njihet gjithashtu si një nga ngjarjet që ka shënuar kthesë në diplomacinë ndërkombëtare në raport me Serbinë dhe Kosovën, duke u paraprirë proceseve që çuan tek fushata e bombardimeve të NATO-s kundër caqeve ushtarake të Serbisë.

Flash Lajme

Më të lexuarat