Deklarata fyese e kryeministrit Edi Rama ndaj simbolit të bektashinjve dhe myslimanëve, Abaz Aliun është cilësuar si një skandal nga mjaft qytetarë dhe besimtarë.

Reagime të forta ka pasur edhe nga politike, duke kritikuar gjuhën përçarëse dhe të rrezikshme të kreut të qeverisë ndaj komuniteteve fetare.

Ish-deputeti i LSI, Petrit Vasili shprehet në Facebook: “Edi Rama, që beri gjynjah të madh ne Berat sot dhe përgojoji edhe shenjtin Abaz Aliun, do këtë fatin e qenit në xhami, pra…. ngordhjen”.

Edi Rama,qe beri gjynjah te madh ne Berat sot dhe pergojoji edhe shenjtin Abaz Aliun,do kete fatin e qenit ne xhami,pra…. ngordhjen

Publiée par Petrit Vasili sur Vendredi 15 mars 2019

Elona Guri: Edi Ramën e vraftë Abaz Aliu!

Flash Lajme