Maqedoni

Colors: Purple Color

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup, sot ka realizuar takim njohës me ambasadoren e re amerikane në Maqedoninë e Veriut, Kejt Mari Bërns.Siç njofton BDI, Ahmeti e uroi ambasadoren Bërns për detyrën e re, duke e siguruar atë që bashkëpunimi i suksesshëm dhe i sinqertë me SHBA-të do të vijojë edhe në të ardhmen në të mirën e realizimit të qëllimeve të përbashkëta, Maqedoni të Veriut të integruar në NATO dhe BE me demokraci funksionale.

Nënkryetari i ASH-së, njëherësh kryetar i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari përmes një statusi në facebook shkruan se vendit i nevojitet një Qeveri ekspertësh.

Më poshtë statusi i plotë i Taravarit:

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, thotë se janë institucionet përkatëse ato që duhet të thonë fjalën e fundit rreth përfshirjes së dyshuar në një rast marrje ryshfeti nëpërmjet zhvatjes, të Kryeprokurores së Posaçme Katica Janeva, e cila tashmë ka dhënë dorëheqjen.Gjatë një interviste për “Zërin e Amerikës”, Xhaferi tha se në rast se vërtetohet përfshirja, efekti do të ishte domino pasi do të krijonte problem për të gjitha çështjet që ka trajtuar Kryeprokurorja e Posaçme.

Qenan Aliu

z.Ali Ahmeti edhe nga kuvendi i degës së Sarajit vazhdon me retorikën dhe stilin e oratorisë së Enver Hoxhës. Ai fliste për imperialistët dhe patriotizmin e Partisë së Punës.Ndërkaq Ali Ahmeti akoma po flet se gjithçka që shkruhet dhe thuhet për ta janë veprime të UDB-së,vetëm veprimet e tij dhe të BDI-së janë vlera dhe histori .

Flash Lajme