Maqedoni

Colors: Purple Color

Gazetari dhe opinionisti shqiptar Ismail Sinani, ka reaguar lidhur me zgjedhjet presidenciale dhe reagimet e kandidatëve potencial për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut.
Ai ka krahasuar reagimet e kandidatëve nëpër muret e rrjeteve sociale ku shprehet se i kupton postimet në dy gjuhë të Rekës dhe urrejtjen e Siljanovskës por nuk kupton Pendarovskin që si ‘kandidat i të gjithëve’ nuk shprehet fare shqip, njofton InfoShqip.com.

Kandidati i pavarur dhe i mbështetur nga opozita shqiptare për zgjedhjet e ardhshme presidenciale, Blerim Reka do të jetë i pari në fletëvotim, e dyta është kandidatja e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit, Gordana Siljanovska-Davitkova, ndërkaq i treti është kandidati i LSDM-së dhe koalicionit, Stevo Pendarovski.

Për të satën e herë me radhë, nën moton “Pa drejtësi, nuk ka qetësi”, para Gjykatës Penale në Shkupit, u zhvillua protestë qytetare. Kësaj radhe protesta ishte organizuar nga familjarët dhe të afërmit e Abdulfetah Alimit, i cili javë më parë u dënua me 7 vit burg për ngjarjet e 27 prillit.

Flash Lajme