Maqedoni

Colors: Purple Color

TetovaSot mëson eksluzivisht që partia e Bilall Kasamit, Lëvizja Besa, ka ndërprerë çdo bashkëpunim me partinë e Ziadin Seles, Aleanca për Shqiptarët, në qytetin e Dibrës.

Kjo prishje e koalicionit lokal në Dibër pritet që të thellohet edhe në nivel republikan për zgjedhjet presidenciale ku këto dy parti kanë dalë me kandidat të perbashkët për president

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane, z. Artan Grubi, në lidhje me promovimin e sotëm për mbështetje të Komisionit, përmes Komponentit për përforcimin e kapacitetit për Integrim në BE, në kuadër të projektit Mbështetje nordike për progresin e Maqedonisë së Veriut të financuar nga Mbretëria e Norvegjisë dhe Agjencia e Suedisë për bashkëpunim dhe zhvillim ndërkombëtar, theksoi se ajo është në drejtim të përmirësimit të kapacitetit të saj institucional dhe administrativ.

Vetëm disa ditë pas hapjes së profilit të saj në Tuiter, kandidatja për kryetare të shtetit nga radhët e VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska Davkova, përjetoji një situatë të pakëndshme. Një profil i panjohur një Tuiter ka postuar një status me fotografinë e djalit të Siljanovskës, të përcjellë me një koment të pakëndshëm, shkruan gazeta KOHA.

Aleanca për Shqiptarët përgënjeshtron zërat për pazare të mundshme politike me opozitaren VMRO-DPMNE. Dje u përhap lajmi se po bëhet një marrëveshje që VMRO-DPMNE-ja do ta mbështesë kandidatin e Aleancës për kryetar të Dibrës, ndërsa në këmbim Aleanca do ta mbështeste kandidaten Gordana Siljanovka në raundin e dytë të zgjedhjeve Presidenciale.

Flash Lajme