Maqedoni

Colors: Purple Color

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot do të vazhdojë gjykimi për vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës në vitin 2012, apo i njohur në opinion si rasti “Monstra”. Në këtë seancë do të vazhdojë dëgjimi i dëshmive të dëshmitarëve dhe se procesi që po udhëhiqet nga gjykatësi Ognen Stavrev është në procedurë të dhënies së dëshmive.

Ilustrim: Droga e paketuar

Policia e Kërçovës në kuadër të aktiviteteve për parandalimin e narkotikëve ka ndaluar dhe ka ngritur kallëzim penal ndaj 20 vjeçarit me inicialet S.M nga Kërçova. Ai akuzohet me dyshimin për posedim dhe tregtim me lëndë narkotike.

Ish-presidenti dhe ish-lideri socialdemokrat, Branko Cërvenkovski nuk e përdor emrin e ri të vendit Maqedonia e Veriut, por ai vazhdon të përdorë emërtimin Republika e Maqedonisë.

Ai në një fjalim të tij në konferencën “Zgjerimi i BE-së në udhëkryq” që u zhvillua në Shkup tha se “Republika e Maqedonisë nëse nuk merrë date në qershor do të krijojë një dëshpërim të madh dhe dëmtim të kredibilitetit të BE-së dhe Qeverisë maqedonase para popullit maqedonas dhe të gjithë qytetarëve”, përcjellë INA.

Që në mëngjes sot mban mot i ndryshueshëm, me vranësira dhe jostabil. Gjatë pasdites pritet të ketë reshje të shiut, të shoqëruara me erë dhe bubullima. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 7 deri 14 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 20 deri 27 gradë celcius.

Flash Lajme